electric mountain bike
Sport

How sports fans can watch MHSAA games outside of the stadiums

How sports fans can watch MHSAA games outside of the stadiums 2020-09-14Leave a comment

How sports activities followers can watch MHSAA video games outdoors of the stadiums

LANSING, Mich. (WILX) – There are highschool sports activities followers who presently have comprehensible reservations about attending MHSAA video games in particular person. Additional, crowd sizes might be restricted to two attendees per athlete. For individuals who can’t attend, the MHSAA has an internet platform for watching reside video games, and has launched a brand new Roku channel for viewing these occasions.

Followers can watch the occasions both on the NFHS Network or through the community’s new Roku channel. Video games can already be considered on computer systems and handheld units.

To entry the video games through Roku, kind “Michigan” into the search field that can show lists of reside, on-demand and upcoming occasions involving MHSAA member colleges. You may bookmark your favourite colleges.

An entire listing of on-demand video games might be considered HERE.

Beneath is a listing of Varsity sports activities occasions happening over the approaching week on the NFHS Community. Dwelling groups are listed first.

Soccer

Thursday – Sept. 17

White Lake Lakeland  vs. Walled Lake Northern   – 7 PM

Friday – Sept. 18

Lowell  vs. East Grand Rapids   – 6:50 PM

Petoskey  vs. Gaylord   – 7 PM

Saline  vs. Ypsilanti Group   – 7 PM

Stevensville Lakeshore  vs. Portage Northern   – 7 PM

Waterford Kettering  vs. South Lyon   – 7 PM

Grand Blanc  vs. Flint Carman-Ainsworth   – 7 PM

Brighton  vs. Novi   – 7 PM

Ithaca  vs. Saginaw Nouvel Catholic Central   – 7 PM

Macomb L’Anse Creuse North  vs. Detroit Nation Day   – 7 PM

Marquette  vs. Gladstone   – 7 PM

Fowlerville  vs. Williamston   – 7 PM

Calumet  vs. Kingsford   – 7 PM

Portage Central  vs. East Lansing  – 7 PM

Riverview Gabriel Richard Catholic vs. Grosse Pointe Woods College Liggett – 7 PM

St. Clair Shores Lake Shore  vs. Port Huron Northern   – 7 PM

Plainwell  vs. Kalamazoo Loy Norrix   – 7 PM

Clare  vs. Detroit College Prep   – 7 PM

Dangerous Axe  vs. Sandusky   – 7 PM

Cedar Springs  vs.Middleville  Thornapple Kellogg   – 7 PM

Detroit Catholic Central  vs. Harper Woods   – 7 PM

Manchester  vs. Addison   – 7 PM

Saginaw Heritage  vs. Detroit U Of D Jesuit   – 7 PM

Madinson Heights Lamphere  vs. Warren Lincoln  – 7 PM

Freeland  vs. Frankenmuth   – 7 PM

Suttons Bay  vs. Brethren   – 7 PM

Mayville  vs. Atherton   – 7 PM

Cadillac  vs. Alpena   – 7 PM

East Kentwood  vs. Hudsonville   – 7 PM

Lake Orion  vs. Oxford   – 7 PM

Rockford  vs. Jenison   – 7 PM

New Lothrop  vs. Mt. Morris   – 7 PM

Saturday – Sept. 19

Traverse Metropolis St. Francis  vs. Sault Ste. Marie   – 1 PM

Boys Soccer

Tuesday – Sept. 15

Stevensville Lakeshore  vs. Battle Creek Central   – 6:30 PM

Petoskey  vs. Cadillac   – 6:45 PM

Grand Rapids Catholic Central  vs. Cedar Springs   – 6:45 PM

Dearborn Divine Little one  vs. Orchard Lake St. Mary’s   – 7 PM

Clare  vs. Plymouth  – 7 PM

Pontiac Notre Dame Prep vs. Birmingham Brother Rice   – 7:30 PM

Wednesday – Sept. 16

Plainwell  vs. Vicksburg   – 6 PM

Clare  vs. Gladwin   – 7 PM

Freeland  vs. Chesaning   – 7 PM

Madison Heights Lamphere  vs. Marysville   – 7 PM

Hemlock  vs. Midland Bullock Creek   – 7 PM

Thursday – Sept. 17

Warren De La Salle Collegiate vs. TBA  – 6 PM

Petoskey  vs. Traverse Metropolis Central   – 6:45 PM

Cedar Springs  vs. Grand Rapids South Christian  – 6:45 PM

Brighton  vs. Salem   – 7 PM

Novi  vs. Hartland   – 7 PM

South Lyon East  vs. Milford   – 7 PM

Waterford Kettering  vs. White Lake Lakeland   – 7 PM

Troy  vs. Bloomfield Hills   – 7 PM

Hemlock  vs. Pinconning   – 7 PM

Dearborn Divine Little one  vs. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood   – 7 PM

East Kentwood  vs. Rockford   – 7:15 PM

Friday – Sept. 18

South Lyon East  vs. North Farmington   – 7 PM

Saturday – Sept. 19

Vicksburg  vs. Coloma   – 10 AM

Pontiac Notre Dame Prep vs. Holly  – 11:30 AM

Brighton  vs. Birmingham Brother Rice   – 12 PM

Detroit Catholic Central  vs. Fenton   – 12:30 PM

Novi  vs. Howell   – 1PM

Warren De La Salle Collegiate vs. Romeo   – 1PM

Monday – Sept. 21

Romulus Summit Academy North  vs. Madison Heights Bishop Foley   – 6PM

White Lake Lakeland  vs. South Lyon East   – 7 PM

Madison Heights Lamphere  vs. St. Clair Shores Lake Shore   – 7 PM

Freeland  vs. Alma   – 7 PM

Waterford Kettering  vs. Walled Lake Western   – 7 PM

Grand Blanc  vs. Saginaw Arthur Hill   – 7 PM

Tuesday – Sept. 22

East Grand Rapids  vs. Grand Rapids Northview  – 6:45 PM

Grand Rapids Catholic Central  vs. Grand Rapids Forest Hills Japanese   – 6:45 PM

West Bloomfield  vs. Bloomfield Hills   – 7 PM

Waterford Kettering  vs. Auburn Hills Avondale   – 7 PM

South Lyon East  vs. South Lyon   – 7 PM

Howell  vs. Novi   – 7 PM

Clare  vs. Taylor Prep   – 7 PM

Troy Athens  vs. Troy   – 7 PM

East Kentwood  vs. Grandville   – 7:15 PM

Ladies Volleyball

Tuesday – Sept. 15

East Grand Rapids  vs. Grand Rapids Forest Hills Northern   – 6 PM

St. Clair Shores Lake Shore  vs. Marine Metropolis   – 6 PM

Peck vs. Bay Metropolis All Saints   – 6 PM

Kinde-North Huron  vs. Kingston   – 6 PM

Williamston  vs. Eaton Rapids   – 6 PM

Romulus Summit Academy North  vs. Dearborn Henry Ford Academy  – 6 PM

Cedar Springs  vs. MiddlevilleThornapple Kellogg   – 6 PM

Wayland Union  vs. Lansing Catholic  – 6 PM

Mayville  vs. Akron-Fairgrove   – 6 PM

Chesaning  vs. Durand   – 6:15 PM

Lowell  vs. Grand Rapids Christian   – 6:15 PM

Gladstone vs. Ishpeming  – 6:30 PM

Westland Huron Valley Lutheran  vs. Bloomfield Hills Roeper   – 6:30 PM

Northville  vs. Canton   – 6:30 PM

Painesdale Jeffers  vs. Greenback Bay   – 6:30 PM

Grand Blanc  vs. Flint Powers Catholic   – 6:30 PM

Negaunee  vs. Escanaba   – 6:30 PM

Novi  vs. Hartland   – 6:30 PM

Brighton  vs. Salem   – 6:30 PM

Sterling Heights Parkway Christian vs. Away  – 6:30 PM

Harbor Seashore  vs. Ubly   – 6:45 PM

Calumet  vs. Hancock   – 6:45 PM

Marquette  vs. Wakefield-Marenisco   – 7 PM

Massive Rapids  vs. Newaygo   – 7 PM

Plymouth Christian Academy vs. Clarenceville   – 7 PM

Bear Lake  vs. Mason County Japanese   – 7 PM

Cass Metropolis  vs. Vassar   – 7:30 PM

Wednesday – Sept. 16

Stevensville Lakeshore  vs. Kalamazoo Central   – 6:30 PM

Niles  vs. South Haven   – 6:30 PM

Waterford Our Girl vs. Allen Park Cabrini   – 7 PM

Frankenmuth  vs. Bay Metropolis John Glenn – 7 PM

Bridgeport  vs. Freeland   – 7 PM

Riverview Gabriel Richard Catholic  vs. Royal Oak Shrine Catholic   – 7 PM

Bloomfield Hills Marian  vs. Ann Arbor Gabriel Richard – 7:15 PM

Dearborn Divine Little one  vs. Farmington Hills Mercy   – 7:15 PM

Thursday – Sept. 17

Ovid-Elsie  vs. Carrollton   – 4:30 PM

Manchester  vs. TBA  – 5 PM

Zeeland West  vs. Grand Rapids  Union   – 5 PM

Massive Rapids  vs.  Whitehall & Ludington  – 5 PM

Flushing  vs. Holly   – 5:15 PM

Flint Kearsley  vs. Fenton   – 5:15 PM

St Clair Shores Lake Shore  vs. Roseville   – 6 PM

Wayland Union  vs. Cedar Springs   – 6 PM

Grand Rapids Christian  vs. Grand Rapids Northview   – 6 PM

Grand Rapids Catholic Central  vs. Middleville Thornapple Kellogg   – 6 PM

Kinde North Huron  vs. Bay Metropolis All Saints   – 6 PM

East Grand Rapids  vs. Byron Heart   – 6 PM

St Johns  vs. Eaton Rapids   – 6 PM

Peck  vs. Dryden   – 6 PM

Lowell  vs. Grand Rapids Forest Hills Central   – 6:15 PM

Westland Huron Valley Lutheran  vs. Allen Park Inter-Metropolis Baptist   – 6:30 PM

Suttons Bay  vs. Benzie Central   – 6:30 PM

Kalamazoo Christian  vs. Parchment   – 6:30 PM

Galesburg-Augusta  vs. Constantine   – 6:30 PM

Sterling Heights Parkway Christian vs. Roeper   – 6:30 PM

Painesdale Jeffers  vs. Chassell   – 6:30 PM

East Kentwood  vs. Grand Haven   – 7 PM

Troy  vs. Auburn Hills Avondale   – 7 PM

Brethren  vs. Pentwater   – 7 PM

West Bloomfield  vs. Rochester Adams   – 7 PM

Plymouth Christian Academy vs. Southfield Christian   – 7 PM

Grandville  vs. Rockford   – 7 PM

Escanaba  vs. Manistique   – 7 PM

Maple Metropolis Glen Lake  vs. Leland   – 7 PM

Warren Regina  vs. Madison Heights Bishop Foley   – 7:15 PM

Dangerous Axe  vs. Reese   – 7:30 PM

Caro  vs. Vassar   – 7:30 PM

Lake Orion  vs. Oxford   – 7:30 PM

Friday – Sept. 18

Pentwater  vs. Cadillac Heritage Christian  – 5:30 PM

Greenback Bay  vs. Hancock   – 6:20 PM

Rochester Hills Lutheran North  vs. Allen Park Cabrini   – 7 PM

Saturday – Sept. 19

Waterford Our Girl  vs. TBA  – 8:15 AM

Cadillac  vs. Lakewood Lake Odessa   – 8:30 AM

Frankenmuth  vs. Tawas Space   – 8:30 AM

Flushing  vs. Davison   – 8:30 AM

Pontiac Notre Dame Prep vs. TBA  – 10 AM

Monday – Sept. 21

Multi-team Occasion @ Saginaw Swan Valley  – 5 PM

Williamston  vs. Lansing Japanese – 6 PM

Ann Arbor Greenhills vs. Detroit Cristo Rey   – 6 PM

Mason  vs. Williamston   – 6 PM

Frankenmuth  vs. Millington   – 7 PM

Harrison  vs. Shepherd   – 7:30 PM

Clare  vs. Beaverton   – 7:30 PM

Tuesday – Sept. 22

Madison Heights Lamphere  vs. Hazel Park   – 6 PM

Grand Rapids Catholic Central  vs. Cedar Springs   – 6 PM

Holt  vs. DeWitt   – 6 PM

Romulus Summit Academy North  vs. Detroit Group   – 6 PM

Stockbridge vs. Lakewood Lake Odessa  – 6:15 PM

New Lothrop  vs. Montrose   – 6:15 PM

Ovid-Elsie  vs. Byron Heart Constitution  – 6:15 PM

Otisville LakeVille  vs. Durand  – 6:15 PM

Chesaning  vs. Mt Morris   – 6:15 PM

Galesburg-Augusta  vs. Parchment   – 6:30 PM

Brighton  vs. Novi   – 6:30 PM

Riverview Gabriel Richard Catholic vs. Clarkston Everest Collegiate  – 6:30 PM

Frankfort  vs. Onekama   – 6:30 PM

Flint Powers Catholic  vs. Saginaw Arthur Hill   – 6:30 PM

South Lyon  vs. Waterford Kettering   – 6:30 PM

Bloomfield Hills Roeper  vs. Whitmore Lake   – 6:30 PM

Petoskey  vs. Alpena   – 6:30 PM

Suttons Bay  vs. Maple Metropolis Glen Lake   – 6:30 PM

Oakland Christian  vs. Plymouth Christian Academy  – 6:30 PM

Howell  vs. Northville   – 6:30 PM

Manistique vs. Ishpeming  – 6:30 PM

South Lyon East  vs. Lakeland   – 6:30 PM

Kalamazoo Christian  vs. Delton Kellogg   – 6:30 PM

Cadillac  vs. Traverse Metropolis West   – 7 PM

Bear Lake  vs. Walkerville   – 7 PM

Hart  vs. Montague   – 7 PM

Saline  vs. Ypsilanti Group   – 7 PM

Escanaba  vs. Gladstone   – 7 PM

Troy Athens vs. North Farmington   – 7 PM

Grand Rapids South Christian  vs. Grand Rapids Ottawa Hills   – 7 PM

Pontiac Notre Dame Prep vs. Warren Regina   – 7 PM

Marcellus  vs. Mendon   – 7 PM

St Charles  vs. Coleman   – 7 PM

Livonia Clarenceville  vs. Brighton Charyl Stockwell Preparatory Academy  – 7:30 PM

Lake Orion  vs. Birmingham Seaholm   – 7:30 PM

Copyright 2020 WILX. All rights reserved.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *